top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Kabin Valizine Neler Konulmaz?

Daha ucuza uçmak için artık sadece kabin valizi ile seyahat ediyor olduk. 8 kg’lık valize neler sığdırabilirsiniz? El bagajına neler koymamalıyız? İşte tüm bu soruların cevabı burada…


Kabin valizinin en belalılarından biri SIVILAR.


Kural çok net: Yanınızda taşıyabileceğiniz sıvıların maximum hali 100 ml olabilir. Bunu kilitli bir poşete koymalısınız ve toplamda 10 tane’den fazla 100 ml sıvı alamazsınız. Burada en fazla acı verenler parfümler, kremler. Şişe 200 ml ama içinde 100 ml varsa da bunu kabul etmiyorlar ve direkt çöpe atın ya da valizle uçağa yollayın diyorlar, yani Lowcost havayolları için extra para demek bu.


Valizinizde 100 ml’yi geçmeyecek sıvıların listesi işte şu şekilde:

  • Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı

  • Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (Katı halde olan rujlar hariç)

  • Traş köpükleri, deodorantlar

  • Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler

  • Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler

  • Kontak lens sıvıları

  • Şampuanlar… vb.

Tabi bunların içinde istisnai durumlarda mevcut: ilaçlarınızı (Reçete, sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla) ve bebek mamalarını (bebeğin uçakta olması ve yolculuk süresince tüketebileceği miktar kadar) yanınıza alabiliyorsunuz. Bazen görevliler bu istisnai sıvıları tattırabilirler.


Duty Free’den alınan sıvılarda ise eğer ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konularak ve poşetin ağzı yapıştırılarak veriliyorsa uçağa alınabiliniyor.


Bir diğer konu ise yiyecekler, sıvı olmayan yiyecekleri (kuruyemiş, peynir, ton balığı, barbunya, türk kahvesi, çay, çikolata vb.) direkt valizinize atabilirsiniz.


Yanınıza alabileceğiniz elektronikler ise kamera, laptop, Saç kurutma makinesi, saç düzleştiricisi, saç maşası, tablet vb.


Burada unutulmaması gereken bir durum ise powerbank’lerinizi ve kibritleri sakın büyük valizinize koyup uçağa yollamayınız, el valizinizde taşımalısınız. Bazı durumlarda bu valizler incelemeye kalabiliyormuş (özellikle Avrupa’dan Türkiye’ye dönüş uçaklarında).


Kabin valizinize kesinlikle alamayacağınız, havacılık kurallarına aykırı olan ürünler ise: Silah ve ateşli silahlar, delici ve kesici aletler, patlayıcı maddeler, olta, iş aletleri (matkap, vida...) vb.

Ayrıca ekstra ücret ödememek için valizine koyacağınız ürünlerinin kilosunun 8 kg’dan fazla olmadığına emin olun deriz. Yoksa tam da uçağın girişinde, özellikle Pegasus bunu çok yapıyor, el bagajlarınızı tartıyorlar.


Şimdiden keyif dolu geziler diliyoruz=)


Instagram'da da varız. Hesabımız: https://www.instagram.com/birbirlargeziyor/


181 views0 comments

Comments


bottom of page