top of page
 • Writer's pictureBIRBIRLAR

Kapadokya Gezi Rehberi ve Yeme İçme Notları: Balonlar ve Peri Bacaları

Yıllar önce bir tur ile gezdiğimiz Kapadokya’yı tekrar kendimiz rahat rahat gezmeye karar verdik ve hemen araştırmalara başladık. Anılarımızın ve okuduklarımızın bize yardımı ile bu gezimizi planladık. Bizimle bu masal gibi “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya bölgesini gezmeye hazır mısınız?


Kapadokya diye adlandırılan bu bölge aslında Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri’yi içinde barındırır. Bu bölgenin oluşmasındaki en önemli etken 60 milyon yıl önce bölgedeki dağların (Hasan, Erciyes ve Güllü Dağı) yarattığı volkanik arazi. İşte Peri Bacaları da bu şekilde oluşmuş. Bu küllü ve volkanik arazi yıllarca rüzgar ve yağmur suları ile aşınmış ve günümüzdeki büyüleyici şekillerini almışlar.


Bu bölgenin tarihi olarak da büyük bir önemi var. Hristiyanlığın yasak olduğu Roma döneminde Kapadokya adete bir sığınak haline geliyor. Burada Hristiyanlar güven içinde yaşamaya çalışıyorlar. Açık Hava Müzelerinde göreceğiniz Peri Bacalarının çoğunda veya yer altı şehirlerinde bu sebeple kiliseler yapılmış ve ibadet edebilecek hale getirilmiş.

Bu bölge ne zaman gezilir diye sorarsanız bizce her mevsimin burada ayrı bir güzelliği var. Biz son gezimizde Ekim aynı tercih ettik. Hava gayet güzeldi gün içinde sadece akşamları serindi. Bunun için gündüz 20 derece de olsa havanın akşam 2 derece olacağını unutmadan yanınıza kıyafetlerinizi alınız. Özellikle Balonları izlemeye veya binmeye gittiğinizde mutlaka çok kalın giyinmelisiniz yoksa direkt hastasınız=)


Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?


Kapadokya’ya arabanız ile gidebileceğiniz gibi uçak, otobüs ile de gidebilirsiniz. Biz tercihimizi uçaktan yana kullandık. Bu bölgeye ulaşmak için hem Nevşehir’e hem de Kayseri’ye uçabilirsiniz. Biz Kayseri’ye uçtuk. Gece yarısı geldiğimiz için Kayseri’de konakladık ve sabah kahvaltımızı yaptık ve rotamızı Kapadokya’ya çevirdik. Kayseri-Kapadokya yaklaşık araba ile 1 saat sürdü.


Bölgeyi gezmek için mutlaka araba kiralamanız gerekmekte, biz aracımızı direkt Kayseri Havaalanında kiraladık.


Kapadokya’ya Nerede Konaklanır?


Kapadokya’da konakladığımız otelin adı Avanos’taki Terracota Butik Hotel. Bu 200 yıllık taş otelin fiyat performans oranı gerçekten çok yüksek. Butik bir otel ve oteli işleten Sezer ailesine burası dedelerinden kalmış. Daha sonra burayı restore etmişler ve keyifli butik bir otel olmuş. Odaları da hem geleneksel hem de modern bir hava içerisinde.


Söylemeden geçemeyeceğiz, kahvaltıları HA-Rİ-KA. Ülkü Hanım her sabah kendi elleriyle organik, lezzetli ve ev yapımı kahvaltılar hazırlıyor: reçeller, börekler, pastalar, kekler, kurabiyeler.


Akşamları yemeğimizi yedikten sonra tekrar otelimize geri döndük ve güzel bölge şaraplarını ve bize hazırladıkları peynir tabaklarının tadını çıkardık. Otelin avlusu ve ikinci kattaki balkonu keyif yapmak için ve günün yorgunluğunu atmak için çok doğru bir yer.

Otelin görsellerini görmek ve otele rezervasyon yaptırmak için otelin web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.terracotahotel.com


Otele giderseniz bizden selam söylemeyi unutmayın =)


Kapadokya’da Nereler Gezilir?


Kapadokya’daki gezilecek yerleri anlatmadan önce size önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz: Müze kartı alınız. Hem sıra beklemeyeceksiniz hem de bu gezi sizin için çok daha ekonomik olacak. Müze kartınızı müze ören giriş yerlerinden alabileceğiniz gibi internetten de satın alabilirsiniz: https://muze.gov.tr/


Biz Kapadokya Gezimiz için 4 gün ayırdık. Sizler daha da detaylı gezmek isterseniz mutlaka daha fazla kalmalısınız.


Kapadokya’da gezilecek yerlerin bölgesini şu şekilde özetleyebiliriz: Avanos, Çavuşin, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Ürgüp. Aşağıdaki haritada da görebileceğiniz gibi tüm bu bölgeler birbirine aşırı yakın.

Kapadokya Gezi Haritası


Kapadokya Big Bus (Turistlik İki Katlı Otobüs) Rotası

Bu bölge dışındaki bir diğer rota ise Aksaray: Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi ve Selime Manastırı. Bu ikinci rotayı gezmek için 1 tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.


Aksaray’daki Gezilecek Yerler


Bizimle bu yıldız yerleri göremeye hazır mısınız?


Avanos’ta Gezilecek Yerler


Seramik Atölyeleri


Avanos Seramik Atölyeleri ile meşhurdur. Siz de Avanos’ta Seramik yapma deneyimini tadabilirsiniz ve bunu kurutup yanınızda götürebilirsiniz.


Taş Köprü ve Tahta Köprü


Avanos’un ortasında Kızılırmak geçiyor. Avanos´un iki yakasını bu köprüler birbirine bağlıyor: Taş Köprü ve Tahta Köprü.


Taş Köprü, Avanoslu Kurena Arif Bey yardımı ile 1900 yılında tamamlanmıştır. 151 metre olan bu köprü, 11 adet ayak üzerine oturtturulmuştur.


Tahta Köprü, 1973 yılında inşa edilmiştir ve boyu toplamda 180 metredir.


Devrent Vadisi


Devrent Vadisi yani diğer adı ile Hayal Vadisi, hemen hemen bir çok Kapadokya görsellerinin içinde görebileceğiniz Deve şeklindeki peri bacasının olduğu yer.


Giriş şimdilik ücretsiz ama duyumlarımıza göre ilerleyen zamanlarda buraya da Müze Kart ile girilecekmiş.


Bu vadiye bir de yukarıdan da bakmanızı tavsiye ederiz.


Zelve Açık Hava Müzesi


Zelve Açık Hava Müzesi, peri bacalarının en güzel formlarında görebileceğiniz bir ören yeri. Burada güzel ve uzun bir doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.


Giriş için Müze Kartınızı göstermeniz yeterli.Çavuşin’de Gezilecek Yerler


Paşabağı Ören Yeri


Zelve Açık Hava Müzesi’nin araba ile 1-2 dakika mesafe uzaklığında olan Paşabağı Ören Yeri peri bacalarının en güzel formlarını görebileceğiniz bir yer. Tam tepesine çıkıp yukarıdan muhteşem fotoğraflar çekebileceğinizi belirtmek isteriz.


Buraya yıllar önce geldiğimizde giriş ücretsiz idi. Bu sefer ki gezimiz de etrafı güzelce çevrilmiş açık hava müzesine dönüştürülmüş.Müze Kartınız ile yine buraya giriş yapabilirsiniz.


Güllüdere Vadisi


Doğa yürüyüşleri ve ATV gezileri için ideal bir yer olan Güllüdere Vadisi Çavuşin Köyü ile Göreme arasında kalıyor.


Kızıl Çukur ve Kızıl Vadi


Güllüdere Vadisinin tam karşısında yer alan Kızıl Çukur ve Kızıl Vadi gün batımını ve balon uçuşlarını izlemek için tercih edilen bir diğer rota. Buranın kızıl olarak adlandırılmasının sebebi etraftaki yerlerin kiremit tonlarında olması bu sebeple akşam güneşi üzerilerine vurunca harika bir görüntü ortaya çıkıyor.


Göreme’de Gezilecek Yerler


Aşk Vadisi


Aşk Vadisi Gün doğumunu ve batımını (biz gün batımını tercih ettik) izleyebileceğiniz çok güzel bir vadi. Burası Nevşehir yolu üzerinde ara bir patikadan yukarı çıkıp keşfettiğimiz bir yerdi aslında. ATV gezileri de buralara turlar yapıyor.Aşıklar Tepesi


Sabah çok erken kalkıp Balonları izlemeye geldiğimiz yerdir kendileri. Otelimizin önerisi ile buraya geldik ve gerçekten çok memnun kaldık. Tam önümüzden bir sürü balon geçti. Buraya gelmek için Google Maps’e Aydın Kırağı yazmanız gerekiyor. Aracınızı aşağıda bırakıyorsunuz, giriş için 3 TL ödeyip yukarıya doğru yaklaşık 5 dakika yürümeye başlıyorsunuz.


Balonlarla ilgili detaylı yazımız aşağıda yer almakta…


Göreme Açık Hava Müzesi


Kapadokya’nın sembolik yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde peri bacalarının içinde yer alan bir sürü kilise(Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Şapeli, Çarıklı Kilise, Yılanlı Kilise) ve yaşam alanları göreceksiniz (mutfak, kiler vb.). Kiliselerin içindeki resimlerin gözlerinin hep oyulduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi zamanında o kadar gerçekçi çizilmiş ki bir süre sonra buradaki yerli insanlar bu resimlerin kendilerini izlediklerini sanıp korkmaya başlamışlar. Bu sebeple de gözlerini oymuşlar.Bu kiliselerin içinde en ünlüsü Karanlık Kilise. Bu kilise daha az ışık aldığı için içindeki resimler diğerlerine göre daha az zarar görmüş.


Göreme Açık Hava Müzesine giriş için Müze kartınızı göstermeniz yeterli. Karanlık Kilise için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Müzenin hemen yanında otopark ama gittiğimizde o kadar kalabalıktı ki yokuş yukarı çıkıp arabayı solda bir yere öylece bıraktık=)


Uçhisar’da Gezilecek Yerler


Göreme Panorama – O ağacın Altı


Göreme ile Uçhisar arasında kalan Göreme Panorama, tüm Göreme’yi yukarıdan seyretmek ve sıcak bir şeyler içmek için harika bir lokasyon. Tüm bunların yanında da meşhur nazar boncuklu ağacın altında güzel bir fotoğraf da çektirebilirsiniz.Uçhisar Kalesi


Bölgenin hemen hemen her yerinden görebileceğiniz çok büyük bir peri bacası aslında kendisi. Balonları izlemek ve gün batımı için güzel bir. Giriş için Müze Kartı geçerli değil (Kişi başı 9 TL vermeniz gerekiyor). Yukarıdaki manzara gerçekten güzel, merdiven çıkmaya hazır olun=)Güvercinlik Vadisi


Güvercinler bir dönem burada çok önemli, nedeni verimli gübresi. Bu sebeple peri bacaları küçük pencereler şeklinde oyulmuş ve güvercinlerin yuvası haline gelmiş. Gübreleri de üzüm bağları için kullanılmış.


Bu vadide yürüyüş yapıp, bisiklet sürebilirsiniz.


Ürgüp ve Ortahisar’da Gezilecek Yerler


Ortahisar Kalesi


Tüm Kapadokya bölgesindeki en büyük peri bacası Ortahisar Kalesi. Biz Uçhisar’a çıktığımız için buraya sadece karşıdan baktık ve rotamıza devam ettik.


Gomeda Vadisi


Dışarıdan bakıldığında bir kaleyi andıran bu vadi bölgenin bir diğer önemli yürüyüş noktalarından biri.


Temenni Tepesi


Ürgüp’ün içinde yer alan bu tepe şehre panoramik bakma için turistlerin uğrak noktası.


Asmalı Konak


Asmalı Konak dizisiyle gönüllerimizi fetheden bu Konak’ta aslında sadece dizi zamanında çekilen fotoğraflar, ana yatak odası ve mutfak duruyor. Geri kalan yerler ya bomboş ya da kapalı.


Turasan Şarapçılık


Yıllar önce geldiğimizde bize güzel bir şarap tadım turu yaptıran bu şarap üretim yeri yıllar içinde çok şarap satmaktan ve bölgenin ünlüsü olduklarından dolayı muhtemelen pek de kimseyi sallamıyorlar. Tamam hakkınızı verelim şaraplarınız hala çok lezzetli ama sizi popüler yapan kişilerin bu turistler olduğunu unutmayınız.


Üç Güzeller


Kapadokya’nın simgesi haline gelen Üç Güzeller, üç adet klasik peri bacasının en güzel yakından görebileceğiniz bir formu aslında. Buranın aslında bir hikayesi var. Zamanında buradaki prenses bir çobana aşık oluyor ve babasının izni olmadan evleniyor. Bir çocukları oluyor. Ama Kral sinirine yenik düşüyor ve bu aileyi öldürtmek istiyor. Prenses o sırada yalvarıyor ve bu çekirdek aile inanışa göre bu üçlü peri bacası haline dönüyorlar.Aksaray’da Gezilecek Yerler


Aksaray Kapadokya’ya yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta bir yer. Aşağıdaki belirttiğimiz rotayı yapmanız için önerimiz 1 tam gününüzü ayırmanız.


Derinkuyu Yeraltı Şehri


Tam olarak yerin altında 8 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri, bölgenin en popüleri. Döneminde bu şehirde aynı anda 50.000 kişinin yaşadığı düşünülüyor. Buraya Derinkuyu denmesinin sebebi içindeki kuyular. Bu kuyular doğal havalandırma sağlıyor.


Buranın kuruluş amacı ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi güvenlik ve düşmandan saklanmak.Giriş için Müze Kartınızı kullanmanız yeterli.


Size önereceğimiz diğer Yeraltı Şehirleri şunlar: Özkonak Yeraltı Şehri (Avanos’a 14 km uzaklıkta), Mazı Yeraltı Şehri (Ürgüp’e 18 km uzaklıkta), Kaymaklı Yeraltı Şehri (Nevşehir’e 20 km uzaklıkta).


Ihlara Vadisi


Aksaray'daki en güzel ve uzun vadilerden biri olan Ihlara Vadisi size görsel bir şölen sunuyor. Biz aracımızı ana giriş kapısında bıraktık, daha sonra yaklaşık 400 basamak merdiven indik ve vadinin Selime yönüne doğru yürüdük. Yaklaşık 1,5-2 saat yürüdükten sonra karşımıza çıkan ilk kapıdan çıktık ve orada bir şeyler atıştırdık. Daha sonra taksiye binip arabamızın olduğu yere gittik.


Selime Manastırı


Ihlara Vadisinden sonraki günün son durağı Selime Manastırı idi. Gezdiğimiz yerler arasında en çok beğendiğimiz gezi noktaları arasında kendisi. Muhteşem bir manzarası var.


Hristiyanlar Roma döneminde pek çok sayıda gizli oyma kilise inşa etmişler ve burada ibadetlerine devam etmişler. Daha sonra burası Selçuklulara da ev sahipliği etmiş.Ayrıca burası Moğolların Anadolu’da olan saldırılarına karşı da en baş kale olarak kullanılmış.

Giriş için Müze Kartınızı göstermeniz yeterli.


Kapadokya’da Balonlar


Kapadokya’daki bir diğer en güzel aktivite kuşkusuz balonlar. Balonlarla yaklaşık 1 saat seyahat edebilmek için ciddi bir meblayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Balonlara binmek istemiyorsanız da mutlaka balon kalkışını ve havada süzülüşünü yüksek bir yerden izlemelisiniz. Bunun için sabah en geç 06:00 gibi orada olmalısınız. Size önereceğimiz yer Aşıklar Tepesi. Google Maps’e lokasyon olarak Aydın Kırağı yazmalısınız. Bir yere kadar araba ile çıkabiliyorsunuz, sonrasında yürümeniz gerekiyor.Balonlar Nasıl Uçuyor?


Balonlar hem yer çekimi hem de sıcaklık transferinin temel prensibi ile (ısınan havanın yukarı çıkması) çalışıyor.Balonun içindeki hava ısındıkça yükselir, soğudukça balon aşağıya iner. Bu kadar kimya ve fizik bilgi bizce yeterli=) Balonu uçurmak için önce güçlü bir havalandırma sistemi balonu şişiriyor ve sonra bu hava ısıtılıyor. Tüm bunları hava daha aydınlanmadan yapıyorlar ve gün doğumu ile birlikte uçmaya başlıyorlar. Unutulmaması gereken konu sivil havacılık izni olmadan balonların uçuşu mümkün değil. Bunun için de bölgede olduğunuz günlerde sabah kalkıp gitmelisiniz. Bizim ilk denememiz başarısızdı, sonraki gün gittiğimizde muhteşem manzaranın tadını çıkardık.


Kapadokya’da Nerede Yemek Yenir?


Kapadokya denilince aklınıza gelecek yemekler işte burada: Testi Kebabı, Yaprak Sarma, Un Helvasına benzer tatlısı olan Dolaz, Kuru Kaymak ve pestile benzeyen Köftür.

Ünlü restoranları sizler için bölgelerine göre sıraladık. Hemen hemen hepsine gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.


Avanos’taki Restoranlar: Seyyah Han, Sur Balık, Uranos Sarıkaya Restaurant


Göreme’deki Restoranlar: Topdeck Cave Restaurant, Pumpkin Göreme Restoran ve Sanat Galerisi, Seten Anadolu Mutfağı


Ürgüp’teki Restoranlar: Ziggy Cafe


Uçhisar’daki Restoranlar: Lil’a, Seki Restaurant


Kapadokya’da Yapmadan Dönülmemesi Gereken Şeyler:


 • Yeraltı Şehirlerini Gezin (En popüleri Derinkuyu)

 • Güllüdere, Kızılçukur ve Güvercinlik Vadisinde Yürüyüş Yapın

 • Avanos’ta Çömlek Atölyesinde Çömlek Yapın

 • Halı ve Kilim Dükkanlarını Gezin

 • Bölgedeki Ev Yapımı Şaraplardan İçin

 • ATV ile Vadilerde Gezi Yapın

 • Peri Bacalarını Ziyaret Edin

 • Gün Doğumunda Rengarenk Balonları İzleyin (Favori Yerimiz Aşıklar Tepesi)

 • Balon Turu Yapın

 • Kızılçukur veya Aşk Vadisinde Gün Batımını İzleyin

Kapadokya’daki Instagram Noktaları


Şimdi de Kapadokya’daki en meşhur Instagram fotoğraflarının çekildiği yerler sizlerle:


 • Kızıl Vadi’de Panoramik Fotoğraf

 • Ünlü Kilimci Dükkanın’da Fotoğraf - Galeri İkman: Burada fotoğraf çektirmek için en son duyumlarımıza göre 50 TL para ödemeniz gerekiyor ve o kadar popüler ki sizin yüzünüze bile bakmıyorlar.

 • Balonlarla Fotoğraf: Aşıklar Tepesi size önereceğimiz izleme yerlerinden biri. Tam kalkış yerlerine gitmek istiyorsanız da Göreme ve Avanos yolu arasındaki yerleri tercih edin.

 • Gün Batımı Fotoğrafı: Aşk Vadisinde güzel bir gün batımı fotoğrafı çekebilirsiniz.

 • Göreme Panorama Fotoğrafı: O Ağacın Altındaki Cafe’de nazar boncukları eşliğinde güzel bir Göreme Fotoğrafı çekebilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflara bizi de etiketlemeyi unutmayın: #BIRBIRLARGEZIYOR


Youtube Kapadokya videomuz sizlerle…


Şimdiden keyif dolu bol gezmeli tatiller…


Instagram ve Youtube Hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın...


Instagram: BIRBIRLAR GEZIYOR

1,412 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


 • Instagram
bottom of page