top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

İsviçre'nin Başkenti: Bern

Updated: Dec 25, 2018

Bern ülkenin dördüncü büyük şehri ayrıca İsviçre’nin başkenti ve Bern kantonunun da başkentidir. Ayrıca Avrupa'nın da en küçük başkentlerinden biridir. Bern Eski Şehri UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 2010 yılında ise “Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek 10 Şehri” arasına girmiştir.


Şehri Berthold V kurmuştur ve kurarken ilk gördüğü hayvanın ismini (BAR-Ayı) vermiştir. Daha sonra da ismi Bern olarak kalmıştır.


Ortaçağ’dan kalma romantik sokaklarında gezinmek, sizleri farklı bir dünyada hissettirecektir.

Bern’e nasıl gidilir?


Luzern'de konakladığımız için, Luzern’den Bern’e araç ile gittik. Yolculuğumuz 1 saat sürdü. Bern’e direkt tren ile de gidebilirdik, tren yolcuğu da yine 1 saat sürmektedir.

Luzern’den Bern’e Tren


Bern’de nereleri gezelim?


Şehrin hemen hemen tüm gezilecek yerleri Eski Şehir’de (Altstadt) yer almaktadır. Bu sebeple tüm şehri yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz.

Bern’i Gezmeye Başlıyoruz


Eski şehir (Altstadt)


Bern Katedrali, Saat Kulesi ve Parlamento Binası’nın bulunduğu üç bir tarafı nehirle (Aare Nehri ) çevrili olan eski Bern yerleşiminin olduğu yerdir.


İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus)


Parlamento binasının en ilgi çekici yanı kesinlikle kubbesi. Kubbe yüksekliği 33 metre ve kubbe altında devlet arması mevcut. Bu bina 1900’lü yıllarda tamamlandığı için ve o dönemde toplamda 22 kanton olduğu için büyük armanın çevresinde 22 kantonun armaları da yer almaktadır.


Ayrıca Parlamento’nun bulunduğu meydanda yazın fıskiyeler, kışın ise buz pisti bulunmakta=)


Binanın arkasına geçtiğinizde de yine muhteşem manzara ile karşılaşacaksınız…


Parlamento Binası’nın Arkasından


Bern Katedrali (Berner Münster)


19 yy’da yapımı tamamlanan kilisenin, 100 metre uzunluğunda kulesi de mevcuttur. Kiliseye giriş ücretsizken, kuleye çıkmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Kilisenin girişinde ise kıyamet gününü anlatan eseri incelemelisiniz.

Kilise


Kuleye çıkmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Tüm şehri ve Aare Nehri’ni tüm detayları ile görebilirsiniz. Merdivenleri çok dar, birkaç arkadaşımız yukarıya kadar çıkamadı, panik oldular.

Kuledeki Bern Manzarası

Saat Kulesi (Zytglogge)


Bern’in en eski anıtı olan gotik tarzıyla yapılan saat, şehrin simgelerinden biri. Her saat başı gösteri olur: önce soytarılar başının üzerinde iki adet çanı çalıyor, ayılar geçmeye başlıyor. Daha sonra horozlar ötüyor. Zaman Baba’da kum saatini döndürüyor ve böylece zaman akıp gidiyor. Gökten üç elma düşüyor diye devam etmemi bekliyor olabilirsiniz=)

Saat Kulesi


Einstein Evi


Einstein’ın 3 yıl boyunca ailesi ile yaşadığı ev ve Einstein’ın hayatı ve çalışmaları sergilenmektedir. Bir diğer koleksiyon ise Bern Müzesi’ndedir.


Ayı Hendeği


Kentin girişinde ayıların (kentin simgesi) yaşadığı, doğal ortamlarına benzetilen ayı parkı yer almaktadır. Yukarıdan ayıları izleyebilirsiniz, tabiki mevsim çok önemli=) Eğer ki Paskalya sabahı burada olabilirsiniz, anne ve yavru ayıları dışarıya çıkarılırken görebilirsiniz.

  • Bern Tarih Müzesi ve Paul Klee Galerisi gezilecek yerler arasında. Buraları gezmeyi unutmayın.

  • Alışveriş ve yeme içme için en güzel caddelerinden: Marktgasse ve Spitalgasse. Spitalgasse 6 km uzunluğunda kemerle kaplı bir caddedir.

Spitalgasse

  • Genelde 16 yy’dan kalma çeşmelerle doludur Bern şehri. Çeşmelerin sütunları ise genelde hep canlı renklerle boyanmıştır.

  • Parlamento binasından, Kiliseye yürürken revaklı küçük küçük dükkânlar göreceksiniz. Burada sıra sıra antikacılar yer almaktadır ve antikacılarda satılan ürünler oldukça uygun. Burada iki tane antika fotoğraf makinesi 50 CH’ye ve bir tane el yapımı tarağı 10 CH’ye almıştık.

  • Öğleden sonra Bern’i ziyaret ederseniz, aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çoğu restoranlar öğlen yemeğinden sonra kapanıp, akşam 18:30’da açılıyor.

  • Yemek yemek için Anker Bern Restoran’ı tercih ettik. Yemekler lezzetli ve mekân kaliteliydi. Burada kalabalık olduğumuz için birden fazla yemek söyleyip, paylaştık: Roastbeef (28.50CH), Kalamar (25.50 CH), Ciğer (29.50 CH) ve Egger Birası.

  • Bern’in ilginç semti olan Matte’ye değişik bir asansör ile inebilirsiniz. Bölge oldukça güzel, çeşitli dükkanlar ve tezgahlar var.

508 views0 comments

Comments


  • Instagram
bottom of page