top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Bir Günde Milano Gezilir mi? | Milano Gezi Rehberi

Updated: Jul 2

Moda, finans ve iş… Milano deyince başlıca akla gelenler…Milano, ovanın ortası anlamına gelmektedir. Alp’lerin kesiştiği yerde yer almaktadır.


Bu yazıyı en son 2023 Mayıs ayında gezimizin üzerine tekrar revize ediyoruz.

Bir günde Milano gezilir mi?

Bırbırlar diyor ki eğer alışveriş yapmayacaksınız “evet”, bir günde Milano gezilir.

Biraz daha rahat rahat gezmek isterseniz aslında Milano için 2 gece oldukça yerinde. Biz 2 tam günümüzü Milano'da, diğer 1 günümüzü de tren ile günü birlik Venedik'e giderek değerlendirdik.Milano'da Apart Hotel Durini'de konakladık. Aslında burası minik bir mutfağı olan ve konumu şahane olan küçük bir apart otel.


Milano’a nasıl gidilir?


İlk gezimizde:

Milano, Roma-Venedik-Milano gezimizin son durağı olacaktı (sonra buraya İsviçre’yi ekledik). Venedik’ten Milano’ya tren ile geçtik ve kişi başı 9 Euro ödedik =)


İkinci gezimizde de İstanbul'dan uçak ile direkt Bergamo Havalimanı'na geldik. Buradan da Milano şehir merkezine yani merkez tren istasyonuna havaalanının önünde kalkan otobüslerle yaklaşık 1 saat süren yolculukla ulaştık (kişi başı 12€).


Milano tren istasyonu zaten şehrin tam ortasında ve gerçekten çok büyük.

Milano Tren İstasyonu


Milano’da nereleri gezelim?


Duomo Katedrali


Milano’da gezilecek yerlerin başında muhteşem “Duomo Katedrali” gelmektedir. Kendisi şehrin simgesidir.


Duomo dünyanın en büyük Gotik katedrallerinden biridir. Binanın en dikkat çeken özelliği ise 135 adet kule külahı ve birçok heykelleridir.


İçeriye girdiğinizde ise 52 adet sütunla bölünmüş bir alan ile karşılaşacaksınız.


Buraya girmek için biletlerinizi önceden online alın ve muhteşem giriş kuyruklarında zamanınızı harcamayın.

Duomo Katedrali ve Kankilerimiz=)


Galleria Vittorio Emanuele II


Hemen Doumo’nun yanında olan ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinin başında olan “Galleria Vittorio Emanuele II” gezilecek yerlerin ikinci sırasındadır.


Burayı tasarlayan mimar Giuseppe Mengoni, burayı tamamlamadan bir sene önce, buranın çatısından düşerek hayatını kaybetmiş.Bu alışveriş merkezi ayrıca haç şeklinde tasarlanmıştır. En çok sevdiğimiz yeri ise ortasındaki metal ve cam karışımı kubbesiydi.

Burada bir sürü mağaza, restoran ve kafe yer almaktadır.

Galleria Vittorio Emanuele II ve ilginç balon satan abiler =)


Teatro alla Scala


Neo-klasik olarak tasarlanan tiyatro binası, Avrupa’nın en geniş sahnesine sahiptir.

Teatro alla Scala’da operaya veya başka bir aktiviteye gitmek isterseniz, şuradaki linkten detaylara ulaşabilirsiniz: Teatro alla Scala.


Mesela opera fiyatları 15 Euro’dan başlıyor ve 250 Euro’ya kadar çıkıyor. Şunu da belirtmeliyiz ki biletler çok çabuk tükeniyor.

Teatro alla Scala Fiyat Aralığı

Teatro alla Scala


Santa Maria delle Grazie


15. yüzyılda tamamlanan bu manastırda Leonardo da Vinci’nin Cenacolo’su (Son Akşam Yemeği) yer almaktadır. Resim, İsa’nın havarilerine, içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği anı anlatmaktadır.


İsa figürü resimde tamamlanmamıştır. Leonardo kendini bu figürü tamamlayabilecek kadar yetkin görmemiştir.

Cenacolo


Pinacoteca di Brera


Milano’nun en değerli sanat eserlerini burada görebilirsiniz. Mesela Francesco Hayez’in Öpüşme tablosu 19. yy İtalyan sanatının en önemli eserlerinden biridir.

Francesco Hayez - Öpüşme


  • Sempione Park, Royal Palace of Milan ve Arco della Pace Milano’da gezilecek diğer yerler arasında.


Bu tur toplamda 5.7 km, ayaklarınıza kuvvet =)

Milano’da bir gün


Milano’da nerelerde alışveriş yapılır?


Moda deyince Milano, Milano deyince de akıllara moda gelmekte. Tam bir podyum ve alışveriş şehri. Herkes çok şık ama dükkânlarda fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. “Para önemli değil Bırbırlar, anlat bize diyorsanız” bizden günah gitti=)

Aslında burada bir gününüzü şehri gezmeye, diğer gününüzü de alışveriş yapmaya harcayabilirsiniz.


Doume’ın hemen paralelindeki “Corso Vittorio Emanuele II” den yürümeye başlayın daha sonra “Via Monte Napoleone”’da sizi bekleyen sevgili Louis Vuitton’a da mutlaka göz atın. Ayrıca diğer alışveriş caddeleri de: Via Manzoni, Via Della Spiga, Il Salvagente, Corso Venezia, La Rinascente, Corso Buones Aires, Via Torino ve gönüllerin vazgeçilmez birincisi 10 Corso Como.

10 Corso Como


Tüm bu rotayı tamamlamanız yaklaşık 15 km’inizi, mağaza gezmelerini sayarsak daha da fazlasını, alacaktır. Yazının başında belirttiğimiz gibi bunun için ayrıca bir gününüzü (belki de iki=) ) ayırmanız gerekmektedir.


Milano’da alışveriş yapılacak caddeler


  • Önünde geçtiğimizde inanılmaz bir kuyruğa sahip olan Luini’yi tavsiye ederiz. Zaten öyle oturacak yer falan yok, herkes dışarıda. Siz de bu Pişi'msi böreğin tadına bakmayı unutmayın (Güncel fiyatı 3.30 civarındaydı)

Luini


Milano’da nerelerde yemek yenir?


Milano beğendiğimiz restorantların listesi işte şöyle: Osteria Del Binari, Langosteria, Trattoria Milanese. Mutlaka önden rezervasyon yaptırın.Kahvaltı için de önerimiz Biancolatte. Hemen konsept mağaza, hem de çok keyifli kahvaltı yapacağınız bir yer.
  • Swiss Corner'de bir şeyler içip, şehri izlemek hoşunuza gidecektir.

  • Ayrıca Milano'nun tarihi restoranların arasında yer alan Ristorante La Pobbia 1850'ye yemek yemenizi öneririz. Mekan çok hoş, fiyatlar biraz pahalı... İşte buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Şimdiden moda dolu geziler...


Youtube ve Instagram'da bizi takip etmeyi unutmayın :)2,637 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Instagram
bottom of page