top of page
 • Writer's pictureBIRBIRLAR

Bali'deki En İyi 10 Çocuk Dostu Aktivite: Aileler İçin Tam Bir Bali Gezi Rehberi

Sevgili Bali...


2019'da ilk Bali'yi ziyaret etmiştik ve o zaman da hayran kalmıştık... Oradaki anılarımızın hepsini bu gezi rehberimizle sizlerle paylaşmıştık: Bali Gezi NotlarıBu gezi rehberimizi de 2024 yılında sevgili kızımız Ada ile (3 yaşında) yapıyoruz... Bu sebeple bu gezi rehberimizde biraz da diğer gezdiklerimizden farklı olarak yaptıklarımızı size iletmek istedik.Bali'de konaklamamızın hepsini Ubud'da gerçekleştirdik bu sefer. Sizler konaklamızı iki farklı lokasyonda yapabilirsiniz eğer ki valiz boşaltıp toplamak sorun değilse: Ubud ve Seminyak.Konakladığımız otelin adı ise Tejaprana Bisma. Biz bu otelden çok memnun kaldık. Hemen odalarının güzelliği, hem de otelin atmosferi çok iyiydi. Kahvaltısı da şahaneydi. Biz burada masaj da yaptırdık, baya memnun kaldık.Bali'inin para birimi IDR. Buraya Euro ve Dolar ile gitmeminiz yeterli. Ama paranızı bozdururken mutlaka YETKİLİ döviz bürolarında bozdurun. Yoksa size el çabukluğuyla anlaştığınız paradan daha az veriyorlar. Instagram hikayemizde başımıza geleni size yazmıştım :)


Biz aktarmalı uçtuk, direkt uçuş ile arasında neredeyse 1500 dolar fark vardı. Singapur havayolları ile önce Singapur'a oradan da Bali'ye geldik. Çocukla yolculuğumuz gayet keyifli geçti. Uçak için çocuk menüleri çok iyiydi, ayrıca küçük hediyeler verdiler, bu da bizim prensesin çok hoşuna gitti:)


Bali için vize gerekiyor mu?


Pandemi'den sonra kapı vizesi uygulamaya başlamışlar. Direkt kendi gümrüklerinden 32 Dolar verip vize alabiliyorsunuz. Ayrıca kapıdan çıkmadan önce de valizlerinizi ve içindekileri belirttiğiniz bir form doldurup çıkabiliyorsunuz (valizlerinizi beklerken hızlıca oradaki bilgisayarlardan bunu yapmanızı tavsiye ederim).


Bali’de çocukla nereler gezilir?


Tüm gezilerimizde (Ubud içindekiler hariç) bize tur rehberimiz eşlik etti. Gittiğimiz rotaya göre günlük yaklaşık 40-50 Dolar arası ödeme yaptık.


Özellikle pirinç tarlası ve şelaleleri çok turistlik olmayan yerler üzerinden seçtik: kalabalıkta sırf fotoğraf çektirmek için saatlerce sıra beklemek bence Bali'nin ruhuna aykırı (bizim de :)) • Monkey Forest: Otelimize yürüme mesafesi olan Maymun'lar ormanına Ada'nın burayı aşırı sevmesi sebebiyle 2 farklı günde de geldik (giriş ücretli). Diğer günler de önünde geçip dışarı çıkan maymunları izledik :) Buradaki maymunlar biraz yaramaz:) o yüzden sırt çantanızı sıkı sıkı kapattığınızdan ve elinizde hiç bir poşet vb olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca 50K IDR vererek de bu maymunlarla fotoğraf çekilebiliyorsunuz.


 • Melasti Beach: Bali Adası'nın güneyinde okyanusa rahatca girebileceğiniz harika bir plaj kendileri. Gel-git olduktan sonra sular çekiliyor ve deniz resmen beyaz kumlu bir havuz gibi oluyor. Burada ayrıca Palmilla Bali'ye uğramanızı da tavsiye ederim. Yemek de yiyebilir, biraz da havuz keyfi yapabilirsiniz. • Bali Safari & Marina Park: Safari'de çok eğlendik. Giriş için önceden internetten bilet alabilirsiniz: https://booking.balisafarimarinepark.com/#/home Giriş ücreti kişi başı yaklaşık 1000 TL civarında. İçerisinde yaklaşık yarım saat süren otobüsle gezdiğiniz bir safari oluyor ama diğer yerler de çok keyifli. Filleri besleyebiliyorsunuz, küçük çiftlik hayvanlarını sevebiliyorsunuz. Hatta isterseniz burada konaklayabiliyorsunuz da. • Banjar Mancingan Rice Terrace: Çok turistlik olmayan ama çocukla gezmesi kolay ve harika bir yürüyüş yapabileceğiniz pirinç tarlasıydı. Girerken sadece istediğiniz kadar bağış yapıyorsunuz o kadar. Lokal cafeler ver 1-2 tane orada hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. • Suwat Waterfall: Ziyaret ettiğimiz ilk şelaleydi. Aşağıda ufak bir cafesi de var. İnişi de çok zorlamadı bizi. • Goa Raja Waterfall: Buraya bayıldık. Bir büyük bir de küçük şelalenin ve ayrıca 2 doğal havuzun olduğu şahane bir yerdi. İniş ve çıkış biraz zordu, çünkü Ada yoruldu ve kucağımızda olmak istedi :) Girişinde güzel bir restaurant var, yüzdükten sonra orada öğlen yemeğimizi yedik.

 • GWK Cultural Park: Buranın pek bir esprisi yok ama baya büyük bir heykelin olduğu kültür parkı. Burada Ada çok eğlendi, rahatca gezdi. İçeri de yemek yiyebileceğiniz cafeler ve restaurantlar da var. • Infinity Beach Club: The Seminyak Beach Resort'un içindeki yer olan okyanusa sıfır bir havuzdu. Çok sakindi ve içinde yanyana 2-3 adet havuz vardı. İsterseniz merdivenlerden inip direkt okyanıs yürüyüşü de yapabilirsiniz. Giriş için kişi başı 150K veriyorsunuz ve ayrıca 350K harcama zorunluluğu var. Yiyeceklerin fiyatları otel olmasına rağmen gayet uygundu. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.


 • Bali'de ayrıca Bali Zoo'ya, Bali Bird Park'a, Bali Reptile Park, Lombok Wildlife Park da gidebilirsiniz.


Yeme İçme Alternatifleri


 • Chora Ubud: Yunan Restorantı kendileri. Lezzetliydi ve en önemlisi de çocuk menüleri vardı:)

 • Beer Brothers Ubud: Buradaki biraları sevdik.

 • L'osteria Pizza E Cucina Ubud: İtalyan restorant. Pizzaları lezzetliydi. Hem de çocuk menüsü de mevcut.

 • Pistachio Ubud Restaurant: Bir önceki geldiğimizde de buraya gelip yemek yemiştik. Ada tavuklarını ve hamburgerlerini çok beğendi.


Diğer Notlar:


 • Hem kendiniz için hem de çocuğunuz için mutlaka yanınıza probiyotik alın. Burada Bali Belly denilen bir hastalık direkt sizi çok kötü ishal yapıyor. O yüzden burada buz kullanmamaya ve salata vb yerken de temizliğe dikkat ediniz. Ayrıca doktorunuza sorarak çocuğunuz için alerji ve sinek /böcek ısırığı için krem almanızı da öneririz.


 • Çocukla yeme-içme konusunda hiç zorluk yaşamadım. Çünkü aradığım tüm mutfaklar neredeyse vardı. Hatta bir gün otele diret GRAB'den yemek söyledik ve öğlen yemeğini de öyle yedik. • Taze meyve suları ve meyveleri şahaneydi. Hem sabah kahvaltısında hem de ara öğünlerde bol bol tükettik.


 • Diğer resturant ve cafe önerimiz de işte burada: Cretya Ubud, Jungle Fish Bali, Oia, Plant Bistro, Zest, Kopi Pangeran Ubud, Merlin's, Awake Cafe, Bella Canggu.


 • Bali Adasında gezilecek daha çok güzel yerler var... Diğer yerleri de bir sonraki gezimize bıraktık :) En yakın zamanda görüşmek üzere sevgili Bali, seni seviyoruz =)


Instagram'dan bizi takip etmeyi unutmayın: https://www.instagram.com/birbirlargeziyor/
37 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


 • Instagram
bottom of page