top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Amsterdam Seyahatinde Günlük Harcamalar | Şehir Fiyat Rehberi

Updated: Aug 4, 2020

Gezi blog’larında en çok ne okumak istersiniz diye Instagram’da size sorduğumuzda en fazla “neye ne kadar harcadığımız” merak ediliyormuş =) Bu anket sonucuna göre Şehir Fiyat Rehberini bir de Amsterdam için oluşturmaya karar verdik…

Amsterdam 3. keredir ziyaret ettiğimiz Avrupa’daki favori şehirlerimiz arasında. Harika kanalları, yüzlerce köprüleri ve fotojenik şehir hali ile bizi kendine hayran bırakırken hiç de ucuz bir şehir olmadığını maalesef belirtmek istiyoruz. Biz aslında iki kat etkileniyoruz bu şehirden birincisi zaten şehir pahalı, ikincisi malum Euro aldı başını gitti. Pahalı bir şehirde daha az değerli bir para birimimizle gezmek çok ama çok cüzdan düşmanı…


Amsterdam Gezi, Konaklama, Yeme İçme ve Alışveriş Notlarımız için buyurunuz buradaki linke. Ben geçici değil kalıcıyım diyorsanız da Amsterdam’da Yaşamak, Amsterdam’da Doğmak yazımızı okuyabilirsiniz. Biraz da Amsterdam çevresini gezelim diyorsanız da işte buraya: Amsterdam Çevresinde Günübirlik Gezi Rehberi.

Aşağıda bahsettiğimiz fiyatları rahat bir şekilde seyahatinizi geçirebileceğiniz standartlarda hazırladık. Daha önce de belirttiğimiz gibi harcamanın sınırı yok=) Bu yazımıza gece kulübü fiyatları, hediyelik eşyalar ve çeşitli alışverişler dâhil değil.


Amsterdam Ulaşım Maliyetleri


Amsterdam’a uçak biletleri de pahalı. Biletlerimizi aylar öncesinde kişi başı 550 TL vererek Pegasus’tan indirimli almıştık.


Havaalanından şehir merkezine gelirken her zamanki gibi tren kullandık ve kişi başı 4.30 Euro ödedik. Otelimizi seçerken özellikle şehir merkezinde olmasına dikkat ediyoruz. Bu sebeple şehir içinde herhangi bir toplu taşıma kullanmadık=) Ama siz toplu taşıma kullanacaksanız tek yön bilet alabileceğiniz gibi, günlük ya da haftalık da bilet alabilirsiniz.


Amsterdam toplu taşıma fiyatlarının detayları:

Tek yön bilet fiyatı € 2.80 ( 1 saat geçerli )

  • 24 saat € 7.50

  • 48 saat € 12.50

  • 72 saat € 17.50

  • 96 saat € 22.50

  • 120 saat € 27.50

  • 144 saat € 31.50

  • 168 saat € 34.50

Dümdüz olan bu şehri bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz, bisiklet kiralamak isterseniz günlük ortalama 5 – 15 Euro arasında bir fiyat ödemeniz gerekmektedir.


Amsterdam Konaklama Maliyetleri


Daha önce geldiğimizde de hep ayrı ayrı yerlerde konakladık, sondan başa doğru konakladığımız yerlerin çift kişilik oda gecelik fiyatları ise aşağıdaki gibi:


Amsterdam Wiechmann Hotel : 120 Euro

Hotel The Exchange : 170 Euro

NH Doelen Amsterdam Collection : 221 Euro


Konakladığımız yerleri seçerken en büyük kriterimiz şehir merkezine yakın olsun, ortak tuvaleti olmasın ve temiz olsun. Rezervasyonlarımızı hep booking.com’dan yaptık. Ama eğer ki oteli arayıp, otelden rezervasyon yaparsanız size daha uygun fiyat verebilirler.


Daha da uygun kalmak isterseniz, ev kiralayabilirsiniz veya Hostellerde kalabilirsiniz. Ama burada da anahtar kelime çok önceden rezervasyon yapmış olmak.


Amsterdam Gezilecek Yerlerin ( Müze vb.) Fiyat Listesi

Gezilecek yerleri I amsterdam City Card alarak daha ekonomik gezebilirsiniz. Ayrıca bu kartı aldığınızda da ücretsiz toplu taşımaları (havaalanı hariç) kullanabiliyorsunuz ve kanal turu yapabiliyorsunuz. Fiyatları ise alacağınız saatlerine göre değişiyor:


24 saat : 59 Euro

48 saat : 74 Euro

72 saat : 87 Euro

96 saat : 98 Euro


Detaylar için şuradaki linke (https://www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card/what-is-included) tık tık.


Eğer ki size bu kartı almak saçma geliyorsa buyurunuz gezilecek yerlerin (sadece ücretli olanlar=)) giriş ücretlerine:


Amsterdam Kanal Turu : 10 – 20 Euro (seçeceğiniz şirkete göre değişiyor)

Oude Kerk : 10 Euro

Heineken Experience : 21 Euro

Madame Tussauds Amsterdam : 23.50 Euro

Rijksmuseum : 17.50 Euro

Van Gogh : 20 Euro

Anna Frank : 10 EuroAmsterdam Yiyecek Fiyatları


Konaklama, uçak ve gezilecek yerlerden sonra tabi ki yeme içmek için de sağlam bir bütçe ayırmamız gerekiyor.


Kahvaltı


En son kaldığımız otellerde kahvaltı ücretsizdi ve fena da değildi. Dışarda kahvaltı yapmak isterseniz de kişi başı ortalama 6 – 10 Euro arası bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu fiyat aralığında yiyebilecekleriniz omlet, tost veya sandviç…


Öğlen Yemeği


Ünlü fast foodcular da 7 Euro’ya menü yiyebileceğiniz ya da 3 Euro’ya dilim pizza yuvarlayacağınız gibi, kişi başı 7 - 14 Euro harcayarak da uygun bir öğlen yemeği de yiyebilirsiniz. Daha da ekonomik olsun diyorsanız doğru FEBO’ya. Yanına da Mannekenpis’ten büyük bir boy patates alıp paylaşabilirsiniz=)


Sokak Lezzetleri Fiyatları Listesi :


Hamburger : 5.0 – 7.5 Euro

Cheeseburger : 5.0 – 7.5 Euro

HotDog : 4.5 – 6.5 Euro

Salata : 5.0 – 10.0 Euro


Akşam Yemeği


Gün boyu atıştırarak yediğiniz yiyeceklerden sonra güzel bir akşam yemeğini hak ettiniz. Bunun için de ortalama 10 - 25 Euro arası ödeme yapmanız gerekiyor.


En ekonomik olanları Wok to Walk tarzı kişi başı ortalama 10 Euro ödeyerek yiyebileceğiniz yiyecekler olduğu gibi, bütçenizi daha da artırarak güzel bir yerde oturup biranızı veya bir kadeh şarabınızı yuvarlayarak akşamınızın tadını çıkarabileceğiniz yerler mevcut=)


Genel Harcamalar


Amsterdam’da en çok merak edilen genel harcamalarla ilgili bilgi vermemek ile birlikte=) size daha da genelleri hakkında birkaç fiyat sunabiliriz.


Malum gezilerde en çok sıkıntı ödenen su paraları. Amsterdam’ın sevdiğimiz bir diğer özelliği ise çeşme suyunun içilebiliyor olması. Bu sebeple suya hiç para vermedik, su şişemizi aldık, odamızda doldurduk ve gün boyu içtik=)


Bira ve şarap ücretlerine gelecek olursak, eğer ki marketten alacak olursanız gidip Vondelpark’ta piknik yapabilirsiniz. Bira fiyatları markette 1 Euro civarında, şarap ise şişesi ortalama 6 – 8 Euro arasında.

Vondelpark


Bir kafede oturup bira içmek isterseniz de 3.50 – 7.00 Euro arası bir fiyat ödemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde bir restoranda bir şişe şarap açtırırsanız da en az 20 Euro’yu gözden çıkarmalısınız.Kahve fiyatları ise hemen hemen her yerde aynı. İçeceğiniz kahve türüne göre fiyatlar 2.0 – 4.0 Euro arasında.Yanına da tatlı yemeden olmaz. 1.95 – 8.0 Euro arasında ise tatlı fiyatları değişiyor.


Şimdiden size cep yakmayan keyifli geziler diliyoruz…5,537 views0 comments

Commentaires


  • Instagram
bottom of page