top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Çocukla Yurtdışı Gezisinde Bilmeniz Gereken 10 Önemli İpucu

1,5 yaşındaki kızımızla birden fazla seyahat gerçekleştirdik ve bu seyahatlerde hayatımızı kolaylaştıran şeyleri sizler için özetlemeye çalıştık:1) Uçak Seyahatinin daha da rahat geçmesini sağlamak için çok sevdiği oyuncakları, atıştırmalıklarını yanınızda taşımayı unutmayın. Özellikle uyku saatine denk getirmek biraz avantaj olabilir ama çocuk bu uyuyamaya da bilir. Bizler de öyle değil miyiz??? Biraz da yandakilere öndekilerle muhabbet etmesini de sağlayabilirsiniz.


2) Konaklayacağınız yerleri genel de gezeceğiniz yere yakın ve mutfaklı bir yer seçmekte fayda var.


3) Yanınıza alacağınız bebek eşyalarınızı mümkün oldukça en hafif olarak seçin. Özellikle bebek arabasını kabine girebilecek arabalardan seçerseniz, uçaktan iner inmez kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı yerlerde cafeler/restaurantlar oldukça küçük, sizden bebek arabanızı katlamanızı rica edecekler. O yüzden kabin boy çok iş görüyor...


4) Çocuklar ve bebekler tatile gittiklerinde yemek yemeği unuturlar! Bunun için genelde ben sevdiği yemekleri konserve yapıp yanıma almayı tercih ediyorum. En azından az da olsa böylece boğazından biraz sebze veya et sulu çorbalar geçiyor.


5) Gideceğiniz yeri araştırırken çocuğunuzun da eğleneceğini düşündüğünüz aktiviteleri de eklemeyi unutmayın. Mesela etrafınızdaki park, hayvanat bahçesi vb yerleri de planınıza ekleyiniz. Ayrıca günü çocukla hızlı hızlı yaşama şansınızın olmadığını bilerek de günlük gezi planlarınızı oluşturunuz.


6) Gitmeden önce mutlaka çocuğunuza bir tatile gideceğinizi, orada neler yapacağınızı, uçağa bineceğinizi detaylı detaylı günler öncesinden anlatın ve onu heyecanlandırın. Mesela ona uçağa binince kime el sallayacaksın diye sorup plan yaptırın. Böylece uçuş / seyahat süresini daha kolay atlatacaksınız.


7) Çocuğunuz hastalanması vb durumlar için de yanınıza mutlaka acil durum ilaçlarınızı alın. Tatil boyunca bağışıklık sistemini güçlü tutacak gıdalar da verebilirsiniz: ben genel de karadut pekmezi veriyorum sabahları kahvaltısında.


8) Çocuğunuz 2 yaşına kadar kucağınızda uçabiliyor. Check-in yaparken yanınızın boş olduğu bir koltuk rica edebilirsiniz. Böylece sizin küçük için daha çok alanınız olacaktır.


9) Çocuğunuz ağlarken, bağırırken onun bir çocuk olduğunu unutmayın. O da sıkılacaktır, kendi evini arayacaktır. Onun için bulunduğunu ortamın ne kadar ilginç olduğunu gösterecek ilgi çekici şeyler bulun. Kuşları seviyorsa, kuşların çok olduğu bir parkta biraz zaman geçirin mesela.


10) Çocuğunuzla olan tatilinizin tadını çıkarın. Tatile giderken şunu kabul ederek gidin, çocuksuz olduğunuz tatiller gibi olmayacak ama bu da sizin için yeni bir deneyim olacak.


Şimdiden keyifli tatiller...


127 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Instagram
bottom of page