top of page
 • Writer's pictureBIRBIRLAR

Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler: Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bazen paramız ve zamanımız varken yurtdışına çıkmak için cesaretimiz olmuyor. Sakin olun, derin nefes alın. Doğru yerdesiniz=) A’dan Z’ye yurtdışına çıkarken dikkat etmeniz gerekenler işte burada…Yurtdışı Gümrüğünden Geçememek


Pasaportunuz ve eğer ki vizeli bir yere gidiyorsanız ve vizeniz varsa olayın %90’nını tamamladınız demektir. Gideceğiniz ülkeye girerken sizden konaklayacağınız otel rezervasyon bilgisini ve dönüş uçağınızın bilgisini isteyebilir. Gitmeden belgelerinizin çıktılarını alıp, hemen pasaportunuzun yanınıza koyun. Eğer ki sorarsa hiç strese girmeden hızlıca geçiş yapmak olursunuz.


Yurtdışında Döviz Bürolarında Dolandırılmak


Gideceğiniz ülkenin önceden para birimini öğrenin. Eğer ki Euro veya Dolar değilse, yine yanınıza Euro ve Dolar alın. Genelde havaalanın içindeki döviz büroları aşırı komisyonla para bozuyor. Bu sebeple şehre gidecek kadar paranızı bozdurun veya kredi kartınız ile tren vb. biletinizi alın.


Genel olarak paranızı bozdurmak istediğinizde de önceden size ne kadar net ödeyeceğini sorun, hatta bir kâğıda yazdırın. Para bozdurmaya dikkat edin, turist tuzağına düşmeyin.


Yurtdışında Otelin Yerini Unutmak


Kaldığınız yerin kartını otelden çıktıktan sonra hep yanınızda tutun. Hatta Google maps vb uygulamalar kullanıyorsanız burada yerinizi işaretleyin.Yurtdışında Araba Sürerken Ceza Yemek


Burada altın iki kural var. Yaya geçitlerinde durmanız gerekiyor=) Bizdeki gibi süs amaçlı değil…


Diğer kural ise kavşaklarda yol ver tabelalarına uymak ve kavşakta bir araç varsa göbek içinden çıkmadan girmemek.Yurtdışında Toplu Taşımaya Bilet Almadan Binmek


Genelde turnike sistemleri yok ve sanki bilet almadan biniliyormuş gibi gelinse de bunu yapmayın ve biletinizi alın. Tren içlerinde kontroller oluyor ve sağlam ceza kesiliyor.


Yurtdışında Suya Fazla Para Vermek


Gideceğiniz ülkede musluk suyunun (Tap Water) içilip içilmediğini önceden öğrenin. İçiliyorsa şanslısınız=) Restoranlarda bile bedavaya su içebilirsiniz=)


Ayrıca su alırken de mineralli su alıp almadığınıza dikkat edin. Bizim normal içtiğimiz suların üzerinde şu şekilde yazmalı: Natural Water, Spring Water, Still water veya No Gas...


Yurtdışına Çıkarken Başka Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Telefon hattınızı çağrı merkezini arayarak yurtdışına açtırın. Hatta ülkeye döndüğünüzde uçuk bir telefon faturası ile karşılaşmamak için yurtdışında geçerli dakika satın alın. Yok ben telefonumu açmam diyorsanız da gitmeden telefonunuzu uluslararası dolaşıma kapatın.

 • Pasaportunuzu kaybetme ihtimalinize karşı, pasaportunuzun ve vizelerinizin fotokopilerini çekip yanınıza alın.

 • Havaalanından bir şey alırken (alkol, sigara vb.), limitinizin ne olduğunu sorun. Yoksa ülkeye girerken elinizden alabilirler.

 • Özellikle Avrupa’da alışveriş yerleri Pazar günü ve akşam 6’da sonra kapalı, alışverişinizi bu zaman aralıklarına bırakmayın.

 • Her zaman havaalanlarına erken gidin, yoğunluk olursa uçağınızı kaçırma riskinizi azaltırsınız ve mutlaka önceden online-checking yapın.

 • Mc Donalds gibi yerlerde tepsinizi ortada bırakmayın, çünkü kimse toplamıyor. Direkt çöpe boşaltın ve tepsileri üst üste koyun=)

 • Amsterdam gibi ülkelerde bisiklet yollarına dikkat edin, ezilebilirsiniz.

 • Tuvaletlerde taharet musluğu YO, şimdiden bol şans=)

 • Gideceğiniz ülkenin restoranlarındaki bahşiş oranlarına önceden bir bakın.

Şimdiden keyifli gezmeler…


Instagramda da varız: https://www.instagram.com/birbirlargeziyor/

199 views0 comments

Comments


 • Instagram
bottom of page