top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Viyana Yeme İçme ve Alışveriş Notları

Updated: Dec 25, 2018

Tarihe, sanata, doğaya ve müziğe doyduktan sonra tabi ki karnımızı da doyurmanın ve alışveriş yapmanın zamanı geldi. Viyana Gezi ve Şehir Rehberimize şuradaki linkten ulaşabilirsiniz.


Viyana’da ne yiyelim?


Etlerden, hamburgere, tatlılardan, biralara tüm deneyimlerimize hazır mısınız?

Figlmüller


Viyana’ya gidip de buraya gitmeyeni ve Schnitzel yemeyeni dövüyorlar arkadaşlar=) Aşırı turistlik bir yer ama tamamen bu popülerliğini sonuna kadar hakkediyor. Şehirde iki tane restoran var ve ikisi de birbirine aşırı yakın. Gitmeden önce mutlaka rezervasyonunuz şuradaki linkten yaptırın aksi takdirde içeri bile giremezsiniz.


Figmüller’de biz tabaktan taşan Schnitzel'lerini (15 – 20 € arası değişiyor) salatalarını (7.50 €) , ev yapımı şaraplarını (3.90 €) ve biralarını (3.70 €) denedik. Her şey gerçekten harikaydı.

Artner Franziskanerplatz


Inner City’nin tam göbeğinde yer alan (açlıktan bayılmadan 5 dakika önce burayı bulduk), muhteşem otantik havaya sahip bu restoranın yazın meydanda kurdukları masalarında da oturabilirsiniz, biz havanın tadını çıkarmak için öyle yaptık=)


Biz burada avokadolu Artner No-1 hamburgerini (16.90€) ve biralarını (4.80-3.90€) denedik. Lezzet doruklardaydı, tavsiye ederiz=)Naschmarkt


Gezilecek yerler arasında bahsettiğimiz Naschmarkt’in içinde önereceğimiz bir yer var. Birincisi sevgili Vedat Milör’ün önerdiği Urbanek: Minicik bir şarküteri dükkânı. Burada kendileri roast beef ile kırmızı bir kadeh Blaufrankisch şarabı tavsiye ediyor. Zaten siz bunları söylediğinizde tezgâhtarlar direk Vedat Milör diyor=) Bu arada lezzeti harika, ayrıca peynirlerini denemeden ayrılmayın.


Beaver Brewing Company


Operaya gittiğimizde tesadüfen keşfettiğimiz, kendi biralarını kendilerinin yaptığı genelde lokal gençlerin takıldığı, galiba tek turist bizdik, bir restoran.


Bira çeşitleri oldukça fazla, hatta isteseniz 9€’ya 6 farklı bira getiriyorlar (0.1 litre). Biz en çok Marilyn (3.50 €) ve Mandarina’yı (3.60 €) beğendik.


Yediklerimiz ise şu şekilde: Seasonal Soup (5.40€), Wild Spring Burger (15.90€). Porsiyonları aşırı büyük, biz paylaşmak istediğimizi söyledik. Servislerimizi de ona göre ayarladılar.

Galiba Viyana’daki en güler yüzlü çalışanlar da buradaydı.


Demel Pastanesi


Kraliyet pastanesinin keşfetmek istiyorsunuz şuradaki linkten buraya rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Biz buradaki tatlıları çok beğendik (5-7€) arasında değişiyor fiyatları.

Ayrıca buranın mutfağı açık, pasta yaparken aşçıları da izleyebiliyorsunuz.

Viyana Gece Atıştırmalıkları


Viyana’da tadı damağımızda kalan ve inanılmaz keyifli olan bir diğer aktivite ise gece açık olan büfelerden sosli, sushi, pizza vb alıp, hemen ilerideki benzinlikten de (çünkü büfelere göre daha ucuz=)) bira alıp, doğruca Tuna kıyısına inip, gece pikniği yapmak=) En çok Schwedenplatz’daki büfeleri sevdik…

  • Viyana’da tüm çeşme suları içilebiliyor. Bu yüzden yolda gördüğünüz tüm çeşmelerden sularınızı doldurabilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz restoranlarda “tap water” istiyorum derseniz, size direkt çeşme suyu getiriyor ve ücret almıyorlar. Bundan inanılmaz tasarruf yaptık, ee malum kur farkı.

  • Bahşiş olayını kaçırmayın, bazı yerlerde her şey dâhil ödeme yapıyorsunuz, bazılarında ise hesabın üzerine extra bahşiş dâhil değil. %10 civarında bırakmanız yeterli.

  • Viyana’da geniş geniş kahvaltı yapmak istiyorsanız bunun cevabı: Ulrich ve Figar.

  • Ayaküstü kahvaltı yapmak istiyorsanız da önerimiz Anker. İstasyonlarda ve sokak köşelerinde karşınıza çıkacak kendileri.

  • Dondurma tutkumuzu bilenler bilir, nokta atışı bir yer önereceğiniz size: Castelletto.

  • Şehrin en turistlik aktivitelerinden biri olan Sacher Hotel’de Sachertorte (çikolatalı pasta) yemek olduğunu da unutmayın. Fiyatının biraz pahalı olduğunu söylememize gerek var mı?=)

  • Coffee Central çok turistlik bir yer ama baya tarihi, bunu kaçırmamak için burada kahve (4.5 €) içebilirsiniz.

  • Şehirdeki çoğu büfe Türklerin ve ya Türkler çalışıyor, kendi kendinize Türkçe bir şeyler söylediğinizde hemen muhabbete giriyorlar.


Viyana’da alışveriş nasıl?


Viyana’da alışveriş deyince akıllara ilk gelenler caddeler: Kartner, Graben ve Kohlmarkt. Dünyaca ünlü hemen hemen tüm markaları bu caddelerdeki mağazalardan bulabilirsiniz. Fiyatları soracaksanız eğer, pahalı…


Her yerde ayrıca Mozart çikolata mağazaları göreceksiniz. Mozart çikolatalarının tadını pek sevmedik, biz Lindt’çiyiz arkadaş.


Ben outlete gitmek istiyorum diyorsanız da şehrin hemen hemen 45 dakika dışında yer alan “McArthurGlen Designer Outlet Parndorf” gitmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın Pazar günleri burası da kapalı…


Şimdiden bol lezzetli gezmeler=)


990 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Instagram
bottom of page