top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Ucuz Yurtdışı Gezi İpuçları

Updated: Jan 7, 2019

Herkesin merak ettiği soru, bu kadar çok nasıl gezdiğimiz


Mevcut paramızı akıllı harcayarak daha ucuza gezmeye çalışıyoruz. Bunun için seyahatimizi planlamaya başlarken iş başa düşüyor.


Ucuz Bilet


Seyahat etmek istediğimiz yerlere araştırırken, ilk olarak ucuz bilet yakalamaya çalışıyoruz. Bunun için havayollarının kendisinin yaptığı indirimleri yakından takip ediyoruz. Ya da Skyscanner, Ucuza Bilet, Momondo, Kayak ve E-dreams gibi web sitelerinden de indirimli bilet kovalıyoruz.


Genel olarak yakın tarihli biletler bakarsanız, ödeyeceğiniz bilet ücreti oldukça artacaktır. Biz genelde biletlerimizi minimum 6 ay önceden alıyoruz. Bu şekilde kişi başı gidiş-dönüş 250 TL’ye Avrupa bileti buluyoruz=)


Ayrıca mil biriktiren bir kredi kartımız var ve böylece harcadıkça mil kazanıyoruz=) Neredeyse yılda bir kere bu miller ile bir bilet alabiliyoruz.


Ucuz Konaklama


Daha önceki yazılarımızda da fark edeceğiniz gibi konakladığımız yerler hep şehir içlerinde ve kendine ait banyosu olan odalar. Bunun için de aylar öncesinden www.booking.com ‘dan kriterlerimize uygun, ucuz ama temiz odalar bulmaya çalışıyoruz. Buradan kalacağımız yeri seçtikten sonar, karar verdiğimiz yeri arayıp daha da uygun fiyat almaya da çalışıyoruz=)


Eğer ki arada çok fark yoksa genelde apart tarzı yerlerde de kalmayı tercih ediyoruz. Apart’ın avantajı kendimize ait mutfağın olması. Böylece ekonomik ve sağlıklı kahvaltılar hazırlıyoruz kendimize.


Booking’de ayrıca %10 indirim almak isterseniz, bu kodu kullanabilirsiniz:GGULSA85


Ucuz Yeme-İçme


İlk aradığımız şeylerden biri güzel bir süpermarket. Buradan kahvaltılık (bazen de atıştırmalık) bir şeyler alıyoruz ve böylece kahvaltı öğününü baya baya ucuza getirmiş oluyoruz. Daha sonra yanımıza almak için güzel sandviçler yapıyoruz, marketten de bira vb. içeceğimizi alıp öğlen yemeği için sandviçlerimizi piknik yaparak yiyoruz.


Eğer ki çeşme suyu içiliyorsa gittiğimiz ülkede, şişelerimize su doldurup çantamıza atıyoruz.


Yeme içme bütçemizi genelde akşam yemeği için kullanıyoruz. Sabah ve öğleni neredeyse para harcamadan geçirdiğimiz için akşam güzel bir ziyafeti hakkediyoruz=) Bunun için ise genelde lokal insanların takıldığı, modumuza bağlı olarak değişiyor, şık, hareketli veya sakin yerleri tercih ediyoruz.
Ucuz Şehir İçi Ulaşım


Gittiğimiz yerlerde konaklama bölünde de belirttiğimiz gibi genelde şehir merkezinde kalıyoruz ve böylece ulaşıma hiç para vermeden şehri yürüyerek geziyoruz=) Ama yine de ulaşım aracı kullanacaksanız toplu bilet almayı tercih edebilirsiniz, böylece daha da az para ödemiş olursunuz.


Ucuz Kültürel Aktivite


Her şehrin genelde kendine özgü bir kartı var. Bu kartı satın aldıktan sonra belirttikleri müzelere ücretsiz ve sıra beklemeden girebiliyorsunuz. Bunun için gideceğiniz yerlerde hangi müzeleri görmek istediğinizin fiyat listesini çıkarın ve şehir kartı ile karşılaştırın. Ekonomik olan şehir kartı ise (bazen tüm müzelere girmek istemeyeceksiniz) direkt internetten satın alın.

Bir şehirde operaya gitmek isterseniz, direct en popüler olana değilde, şehir merkezinden biraz daha uzak yerlerdeki aktiviteleri araştırabilirsiniz.


Şimdiden keyif dolu ve az para harcayacağınız bir tatil diliyoruz=)


Instagram'da da varız. Hesabımız: https://www.instagram.com/birbirlargeziyor/247 views0 comments

Comments


  • Instagram
bottom of page