top of page
  • Writer's pictureBIRBIRLAR

Şekerden Yapılmış Evlerin Arasında: Colmar Gezi Rehberi

İsviçre seyahatimizin başında Basel Havaalanına yakınlığından dolayı buralara kadar gelmişken Colmar’ı görmeden dönmeyelim diyenlerdeniz.

Basel havaalanını daha önce sizlerle paylaşmıştık: 3 farklı ülkenin ortak havaalanı: İsviçre, Fransa ve Almanya… Ülkeye girerken yanlışlıkla İsviçre yerine Fransa’dan çıkmıştık=) Sonra tekrar havaalanından içinde yürüyerek İsviçre’ye geçtik…Colmar- Basel arası yaklaşık 40 ( 58 km ) dakikalık araba yolculuğu ile sona eriyor. Konaklamamızı burada gerçekleştirmedik; köyü gezdik, yemeğimizi yedik ve İsviçre tatilimizin başlangıç yeri olan Luzern’e döndük.


Colmar Alsace Bölgesindeki (Alsas) en güzel köylerden. Başlıkta da göreceğiniz gibi adeta şekerden yapılmış evler her tarafta. Alsace bölgesi ise Fransa'nın Almanya sınırında, Ren nehri ile sınırlanmış bir bölgesi. Eskiden Almanlara aitmiş bu bölge…Alsace ayrıca Şarap Yolu (Wine Route) olarak da geçiyor. Bu bölge üzerinde yaklaşık 1000 civarında şarap üreticileri bulunuyor. Havalar ısındığında da bu bölge şarap festivalleri ile doluyor.Colmar tam olarak aşık olunası bir köy. Sokaklar o kadar romantik, o kadar masal gibi ki… Keyif dolu harika bir yer…


Colmar’da gezilecek yerlerin başında kuşkusuz Instagram fotoğraflarının başyapıtı Little Venice yani Küçük Venedik geliyor. Bir diğer gezilecek yer Rönesans döneminden kalma Maison des Tetes Binası. Ayrıca bölgenin eski ekonomik/politik merkezi olan Koifhuse ve Maison Binası’da bölgenin dikkat çekicileri arasında. Little Venice’e giderken 9. yy’dan kalma Kapalı Pazar Yerini de mutlaka ziyaret ediniz. Kendinizi Old Town bölgesine atın ve sokaklarda kaybolun, güzel fotoğraflar çekin=) Alışveriş için ise Rue des Clefs Caddesin’i gezebilirsiniz.New York’taki Özgürlük Heykeli’nin tasarımcısı olan Frederic Auguste Bartholdi'nin doğum yeri Colmar… Onun anısına Colmar’a da Özgürlük Heykelini koymuşlar…


Bırbırlar için yemek önemli=) Burada tam Little Venice’in yakınındaki La Krutenau‘da bölgenin meşhur peynirli ve soğanlı olan incecik bir pizzasını yedik: TARTE FLAMBEE ( FLAMKUCHE) yanında da tabi ki kırmızı şarabımızı içtik.

Biz Şubat’ta gerçekleştirdik gezimizi. Şanslıydık çünkü hava muhteşemdi. Ayrıca Noel zamanı da gitmenizi tavsiye ederiz. Köyü çok güzel süslüyorlar =)

  • Micheal Yıldızlı Restoranı Colmar’da da var: JY’s Restoran.

  • Makaronlar dışında tatlılar arasında Nougatin (helva gibi) var.

  • Foie Gras yani kaz ciğerini de burada deneyebilirsiniz.


Şimdiden keyif dolu geziler…

Instagram’da da varız: BIRBIRLAR GEZİYOR

158 views0 comments

Comments


bottom of page